Президенту України Зеленскому В.О.
Прем’єр міністру України Шмигаль Д.А.
Голові верховної ради України Разумкову Д.О.
Голові партії «Слуга Народу»
Голові фракції партії у верховної ради «Слуга Народу» Арахамiї Д.Г.

06.05.20.

Резолюція
Всеукраїнськой акции протеста «Карантин вбиває»

Ми, представники українського бізнесу з усіх регіонів України, звертаємось до Кабінету Міністрів України та Верховної Ради України щодо невідкладних заходів із подолання економічної кризи та необхідності зміни моделі тотальних та вбивчих для бізнесу карантинних заходів на ризикоорієнтовані.

Безумовно, людське життя є найвищою цінністю! Але треба зважати на те, що масові звільнення, які вже відбуваються, банкрутства, падіння економіки теж мають свою ціну, вимірювану у людських життях. Українські громадяни, чий добробут вже сильно погіршився, обґрунтовано бояться краху сімейного бюджету, передчасних смертей від хвороб, пов’язаних із бідністю та стресом, нестачі коштів на лікування, нормальне харчування та здоровий спосіб життя, зростання злочинності, суїцидів тощо.

Жорсткі карантинні заходи суттєво поглиблюють економічну кризу країни. Сотні тисяч підприємств та підприємців зупинили роботу, більше 3 мільйонів працівників відправлені у відпустки за власний кошт та більше одного мільйона вже втратили роботу. 

Представники бізнес–об’єднань пропонують терміново, на початку травня, реалізувати наступні кроки:

 1. Внести низку змін до Постанови КМУ від 11 березня 2020 р. № 211, зокрема:

Пункт 2 підпункт 3 пропонується викласти у такій редакції: Заборонити: з 00 год. 01 хв. 17 березня 2020 р. до завершення карантину роботу суб’єктів господарювання, яка передбачає приймання відвідувачів, а саме: закладів громадського харчування (ресторани, кафе, їдальні), окрім відкритих майданчиків цих закладів, закладів розважальної діяльності, фітнес-центрів, закладів культури.

Заборона не розповсюджується на суб’єктів господарювання, які здійснюють торговельне та побутове обслуговування населення ,роботу продовольчих та непродовольчих ринків тощо, надають послуги поштового зв’язку, послуги з охорони та безпеки, послуги з технічного обслуговування інженерних систем та мереж, медичні послуги, у т. ч. послуги з медичної діагностики, пунктів видачі товарів та доставки, проведення кіно- та відеозйомки, в тому числі в приміщеннях, діяльність яких обмежується, за умови, що вони забезпечили для своїх працівників та відвідувачів безпечні умови перебування у приміщеннях здійснення господарської діяльності.

Безпечними умовами є:

 • забезпечення контролю кількості відвідувачів, які одночасно знаходяться в приміщенні;
 • недопущення перебування в приміщенні кількості людей, яка перевищує розрахункову кількість 3 кв. м. приміщення на одну людину;
 • забезпечення дотримання в приміщеннях відстані між відвідувачами не менше, ніж 1,5 метра;
 • забезпечення працівників належними засобами індивідуального захисту;
 • обробка поверхонь у приміщенні за допомогою дезінфікуючих засобів не рідше, ніж 1 раз на 2 години.

Також Постановою передбачити дозвіл роботи негайно для міського, приміського та міжміського громадського транспорту, метрополітену – за умов виконання заходів безпеки. 

Умови безпеки мають бути однаковими для всіх суб’єктів підприємницької діяльності.

2. Припинити політику “залякування”, яка все ще продовжується у ЗМІ від низки представників влади. Інформація від МОЗ надається однобічно, що призводить до викривлення сприйняття громадянами України поточної ситуації. 

З початку травня перейти до більш зваженої стратегії, зокрема: а) інформування про ключові правила поведінки, які зменшують ймовірність зараження; б) надавати населенню інформацію щодо справжнього рівня смертності від вірусу (IFR) у країнах світу, який вже визначили провідні світові вчені (Оксфорд, Стенфорд тощо); в) надавати оперативну інформацію про завантаженість медичної системи України (у %); г) статистику про інфікування та смертність від нового віруса надавати у ЗМІ разом із статистикою захворювань та загибелей від інших хвороб в Україні за місяць. (Для прикладу – за місяць від раку в Україні загинуло 7040 осіб, від серцевих хвороб – 36341, від туберкульозу – 309, від сніду – 295 тощо)

Переход до зваженої комунікаційної політики необхідний, щоб люди мали можливість отримати достатню інформацію про новий вірус, про необхідні заходи безпеки і робити свідомий вибір щодо своєї роботи, відпочинку, лікування тощо

3. Забезпечити необхідні організаційні заходи для переходу до повноцінної ризик-орієнтованої моделі карантинних заходів на заміну поточній тотальній:

 • забезпечити широке тестування визначених груп ризику та ізоляцію інфікованих;
 • забезпечити посилений контроль за інфікованими на самоізоляції за допомогою електронних засобів;
 • забезпечити  допомогу та додатковий соціальний захист осіб похилого віку з групи ризику;
 • запровадити точкові обмеження громадського транспорту для ризикових категорій громадян – зокрема, і шляхом скасування пільг для ризикових груп, замість тотальних заборон;
 • забезпечити оснащення медзакладів та захист медичних працівників;
 • посилити функцію держави у епіднагляді, забезпечити проведення дозорного епідемічного нагляду по всій території України;
 • спільно з Національною службою здоров’я України визначити порядок надання та перелік послуг, які можуть надаватися первинною ланкою медичної допомоги щодо профілактики, виявлення, діагностики та лікування нового вірусу;
 • перейти від заборони діяльності широкого сегменту бізнесу до заборони виключно окремих секторів, які передбачають великі скупчення людей.

4. Мінімізувати збитки бізнесу, які вже нанесені та сприяти виходу з кризи:

 • Знизити податкове навантаження для найбільш соціально незахищених верств населення та працівників. Тимчасово, на два квартали, зробити сплату ЄСВ добровільною для всіх видів бізнесу, за згоди працівника та роботодавця
 • Для підприємств, які безпосередньо постраждали внаслідок обмежувальних рішень влади, пов’язаних із карантинними заходами, – звільнити такі підприємства  від сплати всіх податків та зборів за цей період, а також звільнити від плати за землю та нерухоме майно у 2020 році.
 •  Зосередити увагу на малому та мікробізнесі, який найбільше постраждав від заборон та кризи
 • Позбавити мікробізнес зайвого навантаження – звільнити від обов’язкової сплати ЄСВ ФОПів-сумісників та ФОПів, які тимчасово не провадять діяльність. 
 • Скасувати необхідність обов’язкової сплати ЄСВ для ФОПів з квітня до грудня 2020 року.
 • Підтримати та внести на розгляд у Верховну раду як першочергові законопроекти, що скасовують обов’язкову тотальну фіскалізацію шляхом відміни законів України № 128-IX та 129-IX.
 • Скасувати тотальну фіскалізацію для всіх груп платників єдиного податку на спрощеній системі оподаткування.
 • Зниження податкового навантаження на фонд оплати праці – сукупно не більше 25%
 • Вжити заходів щодо мораторію на  норми закону 367-ІХ з подальшим скасуванням.
 • Продовжити на 2021 рік можливість органів місцевого самоврядування приймати рішення   про внесення змін до прийнятого рішення про встановлення місцевих податків та/або зборів щодо зменшення ставок єдиного податку.
 • Запровадження сучасного трудового права, заснованого на свободі трудового договору, спрощення формальностей та зменшення штрафних санкцій.
 • Розширити кредитні програми для МСБ, надавати безвідсоткові (або під кілька відсотків) кредити бізнесу, спростити процедури отримання.
 •  Впровадження державних та регіональних цільових програм підтримки впровадження системи безпеки харчових продуктів HACCP для мікро та малого бізнесу з виділенням фінансування.
 • Включити ФОПів у категорію осіб, що мають право на підтримку від Центру зайнятості по частковому або повному безробіттю на рівні зайнятих осбі на термін карантину. 
 • ●       Дозволити фізичним особам-підприємцям, які займаються роздрібною торгівлею продуктами харчування, продавати алкогольні напої та тютюнові вироби, перебуваючи на другій групі єдиного податку, із застосуванням РРО та програмних РРО.
 • Внести зміни до Податкового кодексу України доповнивши п. 165.1.62 таким змістом «дивіденти, отримані засновником (учасником) господарського підприємства приватної форми власності, окрім акціонерних товариств».

Всеукраїнське об’єднання бізнес-асоціацій “РАДА МІСТ” ЗАХИСТИ ФОП”